Engellenen Sitelere Erişim, Gizli Sörf, Proxy, Web Proxy, Anonymous Surf

Gates: Çin’deki sansür ‘dar kapsamlı’

Microsoft’un patronu, iş yapılan ülkenin yasalarına uyulmazsa orada iş yapma şansının da olamayacağını söyledi.
Microsoft’un patronu Bill Gates, Çin’deki sansür düzeyinin ‘çok sınırlı’ olduğunu söyleyerek, “sansürün etrafından dolanmanın yolları var” dedi. Gates, serbest ifade aracı olan internetin Çin’deki özgürlüklerin de zamanla artmasına hizmet edeceğini savundu.

Google ile bazı yabancı internet firmalarının ve sivil toplum kuruluşlarının Çin’deki sansür ve siber saldırılara karşı tepkilerini dışavurmasıyla başlayan tartışmaya Bill Gates de katıldı. Amerikan ABD kanalındaki bir sabah programına katılan Gates, Çin’deki sansür uygulamalarıyla ilgili soruya iyimser yanıtlar verdi.

Dünyada pek çok ülkede internet içeriğine farklı düzeylerde sansür uygulandığını söyleyen Gates, “ancak internetin oralarda varlığı, zamanla açıklık ve fikir serbestliği getiriyor” yorumunda bulundu.
Google’ın Çin’deki sorununa firma ismi vermeden değinen Gates firmaları uyardı: “Karar vermek zorundasınız; İş yaptığınız ülkenin yasalarına itaat edecek misiniz, etmeyecek misiniz? Yanıtınız ‘hayır’sa orada iş yapma şansınız da yoktur”.

Çin’deki sansürün ‘çok kısıtlı bir sansür’ olduğunu da iddia eden Gates “bu sansürün etrafından dolanmak çok kolay. Önemli olan internetin orada kalmasını sağlamaktır” dedi.

GOOGLE İSYAN ETTİ
İnternetin Amerikalı devi Google, önceki hafta arama sonuçlarına ve Gmail posta hesaplarına uygulanan ağır sansürü ve “siber saldırıları” protesto için Çin’deki faaliyetlerine son verme tehdidinde bulunmuştu. Google’ın dünyadaki en yakın rakibi Yahoo da firmaya destek çıkmış, “internette ifade özgürlüğünün ihlaline hepimiz karşı koymalıyız” açıklaması yapmıştı.

En son bu hafta başında uluslararası Sınır Tanımanayan Muhabirler örgütü de, ülkedeki yerli ve yabancı gazetecilere yönelik sansür ve siber saldırı uygulamaları yüzünden Pekin yönetimini sert dille eleştirdi ve açıklama talep etti.

YouTube Tibet ayaklanmalarının yıldönümü olan Mart 2009’dan bu yana yasaklı durumda. Twitter, Tiananmen Meydanı’ndaki tarihi gösterilerin 20. yıldönümü olan Haziran 2009’da yasaklandı. Facebook da, Temmuz’dan bu yana erişime kapalı.

Çin, 360 milyon kişiyle dünyada en çok internet kullanıcısı bulunan ülke konumunda. Henüz gelişme aşamasındaki arama motoru sektörü tek başına 2009′da 1 milyar dolar ciro yaptı.

Etiketler: , , , ,

Yorumla

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayımlanacaktır. Yayımlanmadı diyerek tekrar mesaj göndermeyin.